Project Description

پی ال سی ( PLC ) به انگلیسی :                                     ( Programmable Logic Controller ) یا کنترل گر منطقی برنامه پذیر ، یک رایانه دیجیتال صنعتی است که برای استفاده در کاربردهای صنعتی استحکام بخشیده شده‌ است و در فرایند های صنعتی مانند کنترل فرایند های تولید ، کنترل خطوط مونتاژ ، کنترل دستگاه‌ های رباتیک یا هر فرایندی که نیاز به کنترل دقیق و قابل اطمینان و عیب‌ یابی ساده داشته باشد از آن استفاده می‌ شود.

استفاده از PLC باعث شده‌ که بسیاری از سیم کشی‌ های مرسوم در مدار های کنترلی رله ای حذف گردد ، دیگر مزایای استفاده از PLC به جای سامانه‌ های رله‌ای شامل نصب و برنامه نویسی آسان ، زمان پاسخ کوتاه ، سرعت بالای کنترل ، قابلیت شبکه کردن مجموعه ، تست و عیب‌ یابی ساده و قابلیت اطمینان بالای این سامانه ها می‌ باشد.

PLC یا کنترل‌ گر منطقی برنامه‌ پذیر به زبان ساده دستگاهی است با قابلیت برنامه‌ ریزی منطقی ، که می‌ تواند داده‌ هایی را به عنوان ورودی دریافت کند ، روی آن‌ ها پردازش انجام دهد و در نهایت خروجی‌ هایی را کنترل کند یا نمایش دهد.

برخی از ویژگی های PLC

  1. برنامه پذیر است ، یعنی رایانه است ، اما یک رایانه ویژه برای منظوری ویژه.
  2. کار با آن ساده است ، یعنی با دانستن اصول ساده و پایه منطق که پیش‌ نیازی هم ندارد ، می‌ توان اساس کار آن را درک و تحلیل کرد.
  3. کنترل گر است ، مانند مدار فرمان الکتریکی.
  4. PLC منطقی است ، برخلاف مدار فرمان الکتریکی.