Project Description

راه انداز نرم یا سافت استارتر دستگاهی است که همراه موتور های جریان متناوب استفاده می شود تا به صورت موقت بار و گشتاور وارد شده بر سیستم انتقال قدرت را در زمان راه‌ اندازی موتور کاهش دهد ، استفاده از راه‌انداز های نرم باعث کاهش تنش مکانیکی وارد شده بر موتور و محور می‌ شود و تنش‌ های الکترو دینامیک وارد شده بر کابل‌ های قدرت و شبکه توزیع نیروی الکتریکی را کاهش می‌ دهد و موجب بالارفتن طول عمر سامانه می‌ گردد.

راه‌ انداز نرم با کاهش دادن ولتاژ در زمان راه‌ اندازی باعث کاهش گشتاور موتور القایی جریان‌ متناوب می‌ شود ، راه‌انداز های نرم به صورت سری بین موتور و منبع تغذیه قرار می‌ گیرند و با استفاده از فناوری‌ های حالت جامد جریان موتور و در نتیجه ولتاژ اعمال‌ شده بر آن را کنترل می‌ کنند ، در تئوری ، می‌ توان راه‌ انداز نرم را درون اتصال مثلث موتوری که به صورت مثلث بسته شده‌ است نیز به کار گرفت ، راه‌ انداز های نرم دارای عملکرد توقف نرم نیز هستند که کاهش تدریجی گشتاور موتور را کنترل می‌ کند.

از دیگر روش‌ های راه اندازی نرم می‌ توان به راه‌ اندازی ستاره‌ مثلث ، استفاده از اتوترانسفورماتور و تغییر تعداد قطب‌ های موتور اشاره کرد.

در بسیاری از راه‌ انداز های الکترونیکی با استفاده از شش تریستور در هنگام راه‌ اندازی مانع رسیدن از بخش بزرگی از ولتاژ تغذیه به موتور می‌ شوند و رفته‌ رفته ولتاژ را افزایش می‌ دهند تا نهایتاً موتور به ولتاژ نامی خود برسد ، این راه‌ انداز ها روش‌ هایی برای تنظیم مدت‌زمان رسیدن به ولتاژ کامل و شیب افزایش ولتاژ را دارا هستند ، به‌طور معمول جریان راه‌اندازی به گونه‌ای کنترل می‌ شود که از سه‌ برابر جریان بار کامل تجاوز نکند و مدت‌ زمانی راه‌ اندازی نزدیک به ۳۰ ثانیه است ، در برخی از طراحی‌ ها پس از اینکه موتور سرعت گرفت تریستورها را با استفاده از کنتاکتور از مدار خارج می‌ کنند.

باید توجه داشت که هر توقف نرم معادل یک راه‌ اندازی نرم خواهد بود، بنابراین هر راه‌ اندازی و توقف معادل دو بار راه‌ اندازی است. همچنین ممکن است برخی راه‌ انداز ها حلقه‌ بسته باشند که می‌ توانند برای حفاظت موتور در برابر اضافه‌ جریان یا قطع تغذیه استفاده شوند.